< A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z >
Rear Adml. George Ian Mackintosh 
Balfour
1912 - 1999


Rear Adml. George Ian Mackintosh 
Balfour
, educated at the Royal Naval College, Dartmouth, joined Royal Navy in 1925; served in China, 1930-1932 and South Africa, 1935-1937; commanded destroyers during World War Two on various stations; served in the Mediterranean, 1948; Far East, 1949-1950 and USA, 1951-1953; Capt (D), 2 Destroyer Flotilla, 1956-1958, Director of Officer Appointments, 1958-1959 and Senior Naval Member, Imperial Defence College, 1960-1963; retired in 1963. Issue. Balfour, George Ian Mackintosh G.I.M. Balfour Younger son of late Dr T. Stevenson Balfour, Chard, Som, and Mrs Balfour. Married (1939) Pamela Carlyle Forrester, youngest daughter of late Major Hugh C.C. Forrester, DL, JP, Tullibody House, Cambus, and late Mrs Forrester; two sons (of whom Lt.Cdr. David I. Balfour was killed in action, 04.05.1982), one daughter. Cadet 01.05.1929 Midsh. 01.01.1930 A/S.Lt. 01.05.1932 S.Lt. 02.09.1932 Lt. 01.10.1933 Lt.Cdr. 01.10.1941 Cdr. 31.12.1945 Capt. 31.12.1950 R.Adm. 07.01.1960 (retd 15.01.1963) Companion of the Order of the Bath CB 01.01.1962 New Year 62 Distinguished Service Cross DSC 10.09.1945 convoys to N Russia Mention in Despatches MID 11.06.1942 HM's birthday 42 Education: RN College, Dartmouth 1925 joined RN 27.04.1929 - (08.1929) HMS Emperor of India (battleship) (Atlantic Fleet) 17.12.1929 - (04.1930) HMS Cornwall (cruiser) (China) 01.10.1930 - (01.)1932 HMS Kent (cruiser) (China) 01.05.1932 - (09.1932) promotion course, RN College, Greenwich [HMS President] 22.08.1933 - (01.1934) HMS Viceroy (destroyer) (Home Fleet) 05.09.1934 - (07.)1937 HMS Carlisle (cruiser) (South Africa) 30.08.1937 - (04.1939) HMS Caledonia (boys' training ship, Rosyth) 29.05.1939 - 1942? CO HMS Kelvin (destroyer) 03.1942 - (08.1942) CO HMS Decoy (destroyer) 24.01.1943 - (06.1943) CO HMS Tuscan (destroyer) 07.06.1943 - (06.1944) CO HMS Scourge (destroyer) 03.07.1945 - (07.1945) CO HMS Solebay (harbour training ship, Portsmouth) (04.1946) no appointment listed 1948 Mediterranean 1949 - 1950 Far East (05.1950) HMS Triumph * 01.01.1952 - (05.)1953 CO HMS Saker (RN base, Washington, USA) 28.04.1954 - (01.1956) CO HMS Osprey 1956 - 1958 Captain (D), 2nd Destroyer Flotilla 1958 - 1959 Director of Officer Appointments 26.07.1960 - 1963 Senior Naval Member of the Directing Staff, Imperial Defence College [HMS President] Chief Appeals Officer, Cancer Research Campaign, 1963-1977. * indexed, but not listed as such

Born: Chard, Somerset, , England 14th Jan 1912 Baptised:
Died: 23rd Oct 1999Buried:
Family:
Balfour
  of Pilrig

Ancestors
[ Patrilineage | Matrilineage | Earliest Ancestors | Options ]

1.
Rear Adml. George Ian Mackintosh 
Balfour
(
Forrester
) 1912 - 1999
2.
Dr. Thomas Stevenson 
Balfour
(
Tabuteau
) 1868 - 1912
4.
George William 
Balfour
(
Thomson
,
Craig
,
Usher
) 1823 - 1903
5.
Margaret Bethune 
Craig
(
Balfour
) 1830 - 1879
3.
Ina Mary 
Tabuteau
(
Balfour
) 1875 - post 1901
 
 

Siblings


1.
Harry Stevenson 
Balfour
* 1901
2.
Margaret Stevenson 
Balfour
1904 - 1904

Spouses



1. 1939
Pamela Carlyle 
Forrester
(
Balfour
) post 1901 - post 1939

Descendants
[ Options ]

a.
Pamela Carlyle 
Forrester
(
Balfour
) post 1901 - post 1939
1.
Lt.Cdr. David Ian 
Balfour
1944 - 1982
Sources

Timeline


14th Jan 1912Born Chard, Somerset, England
1939Married
Pamela Carlyle 
Forrester
(
Balfour
) post 1901 - post 1939
23rd Oct 1999Died
| Top |

Hosted by
Copyright © 1996, 1997, 1998, 1999, 2006, 2007 Camilla von Massenbach
HTML generated by
SoftLinks
, copyright © 1996, 1997, 1998, 2006, 2007 Ben Laurie